Izskaidrojam Blokķēdes: Vienkārši un Saprotami

Kriptovalūtas, blokķēdes, digitālie žetoni un citi iepriekš nedzirdēti vārdi. Ko iesākt, kad pasaule mainās ātrāk nekā paspējam nomainīt zeķes?

Atbilde ir vienkārša – izglītot sevi un augt līdzi pasaulei. Tikai tā varam izaudzēt kāpostu, ar kuru pabarot savu ģimeni. Tikai tā varam palikt mūžam jauni un turpināt pelnīt iztiku dažādos veidos.

Vai gribi zināt kā blokķēžu tehnoloģija var uzlabot tieši tavu dzīvi? Tad Tu esi atnācis uz pareizo vietu. Sāksim no paša sākuma.

Kas ir Blokķēde?

Blokķēde ir tehnoloģija, kas ļauj veikt darījumus decentralizētā tīklā, neizmantojot starpnieku (banku). Blokķēžu tīklā veiktie darījumi ir droši, jo viena no šīs tehnoloģijas pamatfunkcijām ir izveidot ierakstu par katru tīklā veikto darbību.

Augstie drošības standarti nodrošina to, ka nevienu no veiktajiem darījumiem nav iespējams pārveidot pēctam, kad tas ir izdarīts. Īsāk sakot – viss, kas notiek blokķēdē, paliek blokķēdē un jebkurš no lietotājiem var redzēt katru no notikušajiem darījumiem.

Runājot par blokķēdēm, mums ir jāsaprot, ka šī tehnoloģija ir tikai nedaudz vairāk kā desmit gadus veca un tā joprojām tiek testēta un uzlabota.

Šobrīd visvairāk blokķēžu tehnoloģiju ir pieņēmusi tieši finanšu pakalpojumu industrija, taču ar katru dienu blokķēžu tehnoloģija izplešās, dodot savu labumu arī citās jomās, tai skaitā, mazajā biznesā.

Kā Strādā Blokķēde?

Blokķēdi var izskaidrot burtiski kā ķēdi, kura veidota no noteiktā secībā sakārtotiem blokiem. Katrs no šiem blokiem satur datus.

Vai arī iztēlojies ierakstu grāmatu, kurā katrs ieraksts ir atsevišķs bloks. Šis bloks satur informāciju par katru veikto darījumu blokķēdē.

Īsumā – blokķēde ir ierakstu kopums.

Izmantojot blokķēdes, kompānijas (vai cilvēki) var gan veikt, gan apstiprināt darījumu. Savienojot šīs divas lietas, mēs nonākam pie ļoti svarīgas kopainas.

Blokķēde Lauj Veikt Darījumus

Iztēlosimies pilsētu, kurā katra kafejnīca izmanto blokķēžu tehnoloģiju, lai veiktu darījumus.

Jānis dodas uz piemājas kafejnīcu KOFEE, iegādājas kafiju par 2 Euro un pievieno to savas blokķēdes kopijai ar ierakstu ”Jānis nopirka kafiju no KOFEE, 2 €.” Tālāk Jāņa ieraksts nonāk visu citu kafejnīcu un kafijas pircēju kopijās. Kamēr Jānis izdzer savu kafiju, visu blokķēžu ierakstos redzams, ka Jānis nopirka kafiju no KOFEE par 2 €.

Blokķēde Ļauj Apstiprināt Darījumus

Atgriezīsimies pie brīža, kad Jāņa kopija tika nosūtīta uz pārējām kafejnīcām. Patiesībā, visi pārējie blokķēžu dalībnieki nevis tikai pievienoja Jāņa ierakstu tīklam, viņi to pārbaudīja.

Ja ierakstā būtu rakstīts: ”Jānis nopirka kafiju no KOFEE, 500 €,” tad kāds (automātiski) atzīmētu darījumu kā šaubīgu. Varbūt KOFEE nav sertificēta kafejnīca, vai kāds ir sajaucis ciparu, jo visi zina, ka 500 € par kafiju ir pārāk dārgi.

Jebkurā gadījumā, pārējie tīkla dalībnieki noraida Jāņa blokķēžu ierakstu, jo tie neatbilst viņu blokķēdes izveidotajiem noteikumiem. Darījums nenotiek.

Kafija ir diezgan vienkāršs veids kā izskaidrot blokķēdi, taču galvenā doma ir tāda, ka katrs darījums blokķēdē vispirms ir jāapstiprina. Vienalga, kāds būtu tavs ”tīkls”, kafijas vai lielu finanšu iestāžu, visiem ir jāvienojas par to kādi darījumi ir iespējami un kādi ne.

Patiesībā, tieši šī iemesla dēļ, daudzi cilvēki sāk vairāk interesēties par blokķēdēm un to kā tās pielietot ikdienā. Tā kā neviens nav spējīgs izmainīt blokķēdes ierakstu, tas ir drošs un caurspīdīgs darījumu veids.

Blokķēde ir Zibenīga

Vēl viena lieta par blokķēdi – tā ir mežonīgi ātra.

Darījumi, kuri notiek blokķēdē ir daudz ātrāki nekā, piemēram, bankā. Tā noteikti nelikās, lasot par kafijas pirkšanu un to, ka katram ir jānokopē katrs ieraksts, kas notiek blokķēdē.

Patiesībā, tas viss notiek milisekundēs.

Iemesls kāpēc blokķēdes ir ātrākas nekā alternatīvas ir tāpēc, ka tās ir decentralizētas.

Blokķēde ir Decentralizēta

Blokķēdei nav centrālās vadības jeb galvenās autoritātes. Tieši tas ļauj katram no mums veikt un apstiprināt darījumus.

Piemērs.

Tev 10.datumā ir jāveic maksājums par īri, bet namsaimnieka konts uz kuru jāskaita nauda ir citā bankā nekā tavējā.

Tu veic pārskaitījumu pašā vakarā, taču starpbanku darījumi notiek līdz plkst 19:00 un nauda paliek kaut kur gaisā, līdz nākamajai dienai, kad darījums tiek apstiprināts no bankas puses.

Tikmēr, ja Tu maksātu par īri, izmantojot kādu no blokķēžu valūtām, banka vairs nebūtu nepieciešama. Tu samaksātu savam namsaimniekam, darījums tiktu ierakstīts blokķēdē un nevienam nekas nebūtu jāgaida.

Blokķēde izslēdz starpnieku, kurš bieži vien grib savus procentus.

Kopsavilkums

Līdz šim esam sapratuši, ka blokķēde ir digitālu ierakstu kopums, kurā dalās atsevišķs cilvēku tīkls. Katrs no tīkla dalībniekiem var manipulēt ar šo ierakstu, ķēdei pievienojot jaunu bloku, taču, lai apstiprinātu ievadīto informāciju, katru no jaunajiem blokiem analizē visi tīkla dalībnieki.

Citiem vārdiem sakot, sistēma ir diezgan demokrātiska – katram ir sava ierakstu kopija, bet neviens nevar veikt izmaiņas, ja vien visi tam nepiekrīt. Diezgan demokrātiska sistēma.

Lai savilktu kopā galus, sadalīsim blokķēdi trīs svarīgākajās daļās.

  • Tīkls ar datoriem/dalībniekiem
  • Tīkla protokols
  • Vienprātības mehānisms

Atkarībā no blokķēdei piešķirtajām atļaujām, tīkls var būt gan publisks, gan privāts, ļaujot piekļuvi tikai noteiktiem tīkla biedriem. Katrs tīklam pievienotais dators tiek saukts par mezglu un ir daļa no blokķēdes.

Tīkla protokols nosaka to kā šie mezgli viens ar otru sarunājas. Parasti katram mezglam ir sava ierakstu (blokķēdes) kopija un tas padara blokķēdi pasargātu no kļūdām un interneta blēžiem.

Vienprātības mehānisms ir process, kurā blokķēde pārbauda katru darījumu un nosaka vai tas var notikt.

Vai atceries piemēru par 500 € vērto kafiju un to, ka tīkls noraidīja šo darījumu? Blokķēžu tīklā, katrs dalībnieks piekrīt vieniem un tiem pašiem noteikumiem. Tā ir svarīga blokķēdes daļa. Ja nebūtu šādu noteikumu, katrs varētu tirgot kafiju par tādu cenu kā vēlas.

Galvenais, kas ir jāsaprot ir tas, ka blokķēdei nepieciešamas trīs lietas: cilvēki vai kompānijas, kuras veic savstarpējus darījumus, attiecības starp šiem cilvēkiem vai kompānijām, un noteikumi, kuros izskaidrots kādi darījumi ir iespējami un kādi ne.

Blokķēdes Priekšrocības

Esam izskaidrojuši blokķēdi, cik labi vien varējām.

Ko tālāk?

Blokķēdei ir četras lielas priekšrocības.

1. Caurspīdīgums: Tā kā katrs no blokķēžu tīkla dalībniekiem ir spējīgs piekļūt visiem tā ierakstiem un noteikumiem, tad neviens netiek apdalīts. Katrs var redzēt to, cik kāds ir kādam samaksājis, jebkurā laika posmā.

2. Drošība: Tā kā katram ir pieejama visu ierakstu kopija, lai verificētu darījumus, sistēma ir demokrātiska un droša. Nevienai kompānijai vai aģentūrai nepieder papildus vara. Visi ir pie varas.

3. Tūlītēji darījumi: Darījumi ir ātrāki, jo bloķķēdes neizmanto starpnieku. Tie tiek verificēti pateicoties citiem tīkla dalībniekiem.

4. Tā ir decentralizēta: No vienas puses skatoties, kuru gan uztrauc tas, ka banka redz visus tavus darījumus? Lieta tāda, ka vienmēr, kad iesaistīts starpnieks, viss notiek lēnāk, ir komisijas maksas un iespējami arī sodi par nesamaksāšanu laikā.

Īsumā? Blokķēdēm ir potenciāls un tās var uzlabot mūsu dzīvi, samazinot starpnieku izmaksas, paātrinot darījumus un samazinot risku tikt apkrāptam. Tā ir caurspīdīga sistēma.

Vai blokķēdēm ir mīnusi?

Ir vairāki izaicinājumi, kuri jāatrisina, lai blokķēdes tiktu ieviestas ātrāk un dažādās jomās.

1. Visiem tīkla dalībniekiem ir jāsadarbojas

Lai pievienotos blokķēdei, kompānijām ir jābūt pretīmnākošām un jāmaina savi drošības protokoli. Katram darījumam ir jābūt caurspīdīgam, lai tīkls to varētu apstiprināt. Tā ir blokķēdes būtība.

Tāpēc tas, šķiet, ir koks ar diviem galiem: lai gan blokķēde ir aizsargāta pret hakeriem, dati, kuri atrodas blokos ir pieejami jebkuram.

Kompānijas var kļūt atturīgas un vilcināties ar savu drošības protokolu pielāgošanu blokķēdes vajadzībām.

Panākt, lai visi blokķēdes dalībniekiem piekrīt vieniem un tiem pašiem noteikumiem un ieviest papildus drošības slāņus noteikti ir izaicinājums jebkuram blokķēdes entuziastam.

2. Blokķēdes netiek regulētas

Blokķēžu attīstība joprojām ir tikai sākumposmā un valdības nav īsti pārliecinātas kā tikt galā ar šo tehnoloģiju. Paies laiks kamēr radīsies regulācijas un ar blokķēdēm saistīti likumi, īpaši finanšu sektorā.

Daudziem tas ir šķērslis. Citiem tieši pretēji.

3. Blokķēde var tikt uzlauzta

Blokķēde tās idejā ir droša. Visi ieraksti tiek dubultā pārbaudīti, lai nodrošinātu to, ka nenotiek krāpniecība.

Bet kā ar hakeriem? Ja laupītāji aplaupa banku, tā zaudē skaidru naudu, taču, ja tiek uzlauzta un aplaupīta blokķēde, kurā ietilpst vairāk nekā 40 bankas, tad sekas var būt daudz dramatiskākas.

Lai gan blokķēde šķiet ļoti droša, arī Titāniks bija nenogremdējams, tāpēc vienmēr jābūt piesardzīgam ar apgalvojumiem.

Kur Varētu Pielietot Blokķēdes?

Neliels ieskats tajā, kā mainītos dažādas industrijas, pielietojot blokķēdi.

  • Kā jau runajām, banku un finansu industrija jau izmanto blokķēdes un veic darījumus bez starpniekiem, tādā veidā ietaupot gan laiku, gan naudu.
  • Industrijās, kurās ir augsts krāpniecības risks. Dažas kompānijas ir sākušas ieviest blokķēžu tehnoloģiju, lai novērstu zagtu mākslas darbu un ”asiņaino dimantu” pārdošanu, izmantojot viltotus sertifikātus.
  • Digitālais saturs. Mūzika, filmas un tiešsaistes reklāmas. Izmantojot jaunus failu formātus un iekodējot blokķēžu ierakstus intelektuālajā īpašumā, varētu sekot līdzi maksājumu vēsturei, tādā veidā apkarojot pirātismu.
  • Pielietojot blokķēžu tehnoloģiju medicīnā, katrs pacients varētu piekļūt savai veselības vēsturei un brīvi rīkoties, nododot informāciju tālāk savam dakterim. Tāpat varētu novērst krāpniecību ar recepšu medikamentiem, jo zāļu uzskaite notiktu bez kļūdām.
  • Valsts pārvaldē. Sākot no vēlēšanām, beidzot ar nodokļu nomaksu, deputātu algām un konkursu rīkošanu. Caurskatāmība valsts pārvaldē samazinātu korupciju un ļautu katram iedzīvotājam redzēt, kas tiek darīts ar viņa samaksātajiem nodokļiem.

Pēcvārds

Tas arī pagaidām viss. Cerams, ka nu jau esi vairāk sapratis, kas ir blokķēde, kāpēc daudzi par to runā un kā tā var ietekmēt tavu dzīvi.

Nākamajā rakstā apskatīsim, kas tad īsti ir Bitcoin un citas kriptovalūtas!

Esi ražīgs! Audzē kāpostu!

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *