Kas ir Bitkoins? Šo sapratīs arī 5-gadnieks!

Ja tu vēl neesi sapratis, kas pie velna ir Bitkoins, tad šis raksts tev varētu palīdzēt. Runā, ka šo sapratīs arī 5-gadnieks…

Kā darbojas Bitkoins?

Ir jauka diena! Mēs sēžam parkā uz sola. Man ir viens kāposts un es to iedodu tev. 

Tagad tev ir viens kāposts un man vairs nav neviens. Vienkārši, vai ne?

Paskatīsimies sīkāk, kas notika:

Mans kāposts tika fiziski ielikts tavās rokās. Tu zini, ka tas notika. Mēs abi to redzējām, un tu varēji kāpostu sajust ar savām rokām.

Mums nevajadzēja trešo personu, kura palīdzētu notikt šim darījumam. Nebija nepieciešams kāds tiesnesis, kurš sēdētu mums blakus un apstiprinātu, ka kāposts tagad ir tavs.

Tas ir tavās rokās. Tu vari darīt ar šo kāpostu visu, ko vien vēlies. Ja gribi, vari atdod kādam draugam, kurš to varēs izvārīt zupā vai atdot tālāk. 

Tā notiek lietu apmaiņa īstajā dzīvē. Kāposta vietā varētu būt jebkas cits, piemēram, banāns, šokolāde vai fiziska nauda.

Bet par visu pēc kārtas.

Atpakaļ pie kāpostiem!

Tagad iedomājies, ka man ir viens digitālais kāposts un es to atdodu tev. 

Kā tu zināsi, ka digitālais kāposts, kuru tev nosūtīju ir tikai un vienīgi tavs? Kā tu vari būt pārliecināts, ka es vispirms šo kāpostu nenokopēju un neaizsūtīju arī Ilzei un Ērikam?

Kā tu vari zināt, ka es nesaglabāju vairākas kāposta kopijas vai nedalījos ar to internetā, kur tas būtu pieejams miljoniem cilvēku?

Kā redzams, sūtīt digitālu kāpostu nav tik vienkārši kā iedot kāpostu fiziski. Tas sagādā vairākas problēmas, no kurām vienu sauc par ”dubultās tērēšanas problēmu”, bet pagaidām par to neuztraucies.  Kādu laiku tā bija problēma taču ne vairs.

Mēģināsim atrast paši savu risinājumu kā būtu vislabāk tirgoties ar digitālām precēm.

Grāmatvedība

Varbūt mums vajadzētu šos digitālos kāpostus uzskaitīt grāmatā kā to dara grāmatveži.  Tajā tiktu atspoguļotas visas veiktās darbības jeb transakcijas.

Tā kā mums šī grāmatvedība būs digitāla, tai ir nepieciešama vide, kurā tai darboties un kāds, kurš to apkalpo.

Vairākas spēļu kompānijas, tai skaitā Blizzard, savos produktos izmanto līdzīgas sistēmas ar kurām pārraudzīt spēlē pieejamo inventāru. Piemēram, World of Warcraft spēlē tiek uzraudzīti visi retie liesmojošie zobeni. 

Skaisti, vai ne? Tagad mēs varam līdzīgā veidā uzskaiīt savus digitālos kāpostus!

Problēma

Bet ir kāda maza problēma:

Mēs nevaram uzticēt šīs grāmatvedības pārvaldību vienam cilvēkam vai kompānijai, jo mēs nevaram būt droši, ka šis cilvēks ir godīgs. Ja nu viņš vai šī kompānija vienkārši samaina dažu kāpostu ciparus sev izdevīgā veidā? 

Ja nu kāds Blizzard darbinieks pēkšņi izdomā izveidot vēl liesmojošos zobenus? Viņš to varētu izdarīt, kad vien vēlas!

Viss vairs nav tik vienkārši kā tajā dienā, kad sēdējām parkā uz sola. Mēs bijām divatā un mums nevajadzēja nevienu, kurš šo darījumu apstiprinātu. 

Vai ir kāds veids kā mēs to pašu varētu izdarīt digitāli? Šķiet diezgan grūti…

Risinājums

Ja nu mēs šo grāmatu iedotu visiem? Tā vietā, lai mūsu galvenā grāmata atrastos tikai viena cilvēka datorā, tā dzīvos mūsu visu datoros. Visas jebkad veiktās darbības ar mūsu kāpostiem tiks uzskaitītas šajā digitālajā grāmatvedības sistēmā..

Šādu sistēmu nav iespējams piemānīt. Es nevarēšu ne no kurienes aizsūtīt tev vēl vienu digitālo kāpostu, kura man nav, jo tas nesaskanētu ar citu lietotāju digitālajām grāmatām. Jo lielāka šī sistēma kļūs, jo spēcīgāka tā būs.

Tāpat to nekontrolēs tikai viena persona, tā kā varam būt droši, ka neviens nevarēs no zila gaisa izveidot sev jaunu digitālo kāpostu. Sistēmas noteikumi un kāpostu daudzums tika definēts jau pašā sākumā.

Gan sistēmas noteikumi, gan kods, ir atklāti pieejami jebkuram, tāpat kā Vikipēdijā. Gudri cilvēki to var uzturēt, pārbaudīt un uzlabot.

Arī tu vari piedalīties šajā tīklā, uzstādīt digitālu grāmatu savā datorā, un palīdzēt tai darboties. Par to tu atlīdzībā saņemtu 25 digitālos kāpostus. Tas patiesībā ir vienīgais veids kā radīt jaunus digitālos kāpostus. Šo procesu sauc par mainingu (angļu mining).

Diezgan vienkāršoti, taču šāda sistēma eksistē un to sauc par Bitkoin protokolu. 

Kāds labums šādai publiskai grāmatvedībai?

  1. Pirmkārt, šī sistēma ir brīvi pieejama jebkuram, kurš to vēlas lietot. Jau pašā sākumā tika noteikts kopējais digitālo kāpostu skaits, tāpēc mēs zinām, ka tie nepaliks vairāk. 
  2. Tagad, veicot darījumu, es varu apliecināt, ka mans digitālais kāposts ir nokļuvis tavā īpašumā, jo tas tiks atspoguļots visiem pieejamajā digitālajā grāmatvedībā.
  3. Tā kā šī grāmatvedība ir publiski pieejama, man nav nepieciešama trešā persona vai kompānija, kura darbotos kā uzraugs un pārbaudītu vai es nešmaucos… 
 
Tagad, izmantojot publisku grāmatvedības sistēmu, darījumus ar digitāliem kāpostiem var veikt tikpat vienkārši kā toreiz, kad divatā sēdējām parkā. Mums nav nepieciešama trešā persona, banka vai kāda kompānija, kura pārraudzīs šo darījumu. To apliecinās mūsu digitālā grāmatvedība.

Citiem vārdiem sakot, lai, kur mēs abi atrastos, tagad mēs varam bez starpniekiem sūtīt viens otram digitālo kāpostu. Viens peles klikšķsis un mani digitālie kāposti nokļūs pie tevis arī ja atradīsies Zimbabvē.

Tā kā šis kāposts ir digitāls, es to varu nosūtīt kopā ar kādu iepriecinošu teksta ziņu, vai ko svarīgāku, kā piemēram līgumu, sertifikātu vai ID karti.

Tas viss skan lieliski, taču, ko lai mēs darām ar šiem digitālajiem kāpostiem jeb Bitkoiniem? Runā, ka tie ir visai vērtīgi… 

Par šo tēmu tiek runāts jau vairāk nekā desmit gadus un viedokļi ir dažnedažādākie, taču nevajadzētu klausīt ikkatru, kurš runā par kriptovalūtām. Lai gan internetā mēdz būt arī gudri cilvēki, vairums dzīvo savā informācijas burbulī un par kriptovalūtām uzzina tikai tad, kad par to runā masu mediji. 

Vieni saka, ka šāda sistēma ir bezgala vērtīga; citi, ka tās vērtība ir pielīdzināma nullei. Vieni saka, ka kriptovalūtas ir digitālais zelts; citi saka, ka tā ir valūta. Tikmēr daži saka, ka digitālie kāposti ir kā tulpes. 

Vieni saka, ka kriptovalūtas izmainīs pasauli, citi, ka tā ir kārtējā shēma.

Man ir savs viedoklis, taču par to citā reizē.

Apsveicam, tagad tu zini par Bitkoinu vairāk nekā lielākā daļa!

Izmantotie resursi

Kāposts

Kāposts

Leave a Replay

Seko Kāpostam Facebook

Jaunākie Raksti

Nedēļas Citāts

''Ja vēlaties būt bagāti, padomājiet par uzkrājumiem tikpat daudz, kā jūs domājat par naudas pelnīšanu.''